Цікаві факти про псоріаз
Псоріаз – одне з найпоширеніших шкірних захворювань у світі. Ним страждають приблизно 3% населення нашої планети. Незважаючи на те, що хвороба відома людству з давніх-давен, до цього дня дерматологи не можуть знайти лікування від цієї недуги.
Надаємо вашій увазі цікаві факти про псоріаз:
1. Псоріаз — аутоімунне захворювання
Основна причина псоріазу – це збій у роботі імунної системи, одним із органів якої є шкіра. Під впливом провокуючих факторів, про які йтиметься трохи нижче, у тканинах під шкірою накопичуються лімфоцити, одночасно з цим у ній починають вироблятися цитоксини - особливі речовини, що регулюють запальні реакції. Збій у механізмі їх синтезу призводить до розвитку запальної реакції та патологічної активізації клітинного імунітету. Результат цього — білі висипання, що лущиться, на тілі, так звані бляшки.
2. Псоріаз передається у спадок
Спадковість - один із найістотніших факторів, що підвищують ризик псоріазу, - схильність до вироблення білків імунної системи, які провокують хворобу, закладена генетично. Якщо бляшки на шкірі є в одного з батьків, то ймовірність захворіти у дитини - близько 20%, якщо ж від псоріазу страждають обидва, то в 65% випадків вона розвинеться у їхнього потомства. Якщо батьки здорові, але хворіє один з їхніх дітей, ризик для інших становить трохи більше 5%. При цьому псоріаз у членів сім'ї зовсім не обов'язково має бути однієї й тієї ж форми та подібної локалізації.
3. Псоріаз можуть викликати травми шкіри
У комплексі факторів, які можуть спрацювати пусковим механізмом хвороби, — мікротравми шкіри, її висушення, рідкі та пилоподібні хімічні речовини, різкі перепади температури — дерматологи відзначають, що у робітників на небезпечних виробництвах, яким потрібний дозвіл на застосування Ростехнагляду, а також у тих, хто зайнятий у сільському господарстві, ризик захворіти вище. Явище, коли псоріатичні бляшки з'являються на місцях сонячних та хімічних опіків, обморожень та шрамів вже давно отримав свою назву – це феномен Кебнера.
4. Псоріаз залежить від погоди та клімату
Досліджуючи географію захворюваності, фахівці дійшли висновку, що у північних регіонах із тривалою зимою та коротким прохолодним літом ризик прояву псоріазу вищий. Його може спровокувати загальне переохолодження організму чи обмороження, довга застуда чи тяжкий грип. У сонячних та сухих регіонах хвороба проявляється рідше, проте якщо бляшки вже є, надмірне ультрафіолетове випромінювання може загострити її перебіг.
5. Псоріаз можуть спровокувати стресові ситуації та тривога
Стрес може бути причиною раптової появи (спалаху) псоріазу або посилення симптомів цього захворювання.
6. Псоріаз виникає в будь-якому віці
Якщо ще недавно дерматологи вважали, що найчастіше хвороба дає про себе знати після тридцяти, сьогодні у всіх джерелах вказується, що виникнути вона може практично в будь-якому віці. Найчастіше це період 15-30 років, псоріатичні висипання іноді діагностуються навіть у немовлят.
7. Псоріаз не заразний
Псоріаз - це наслідок порушення імунного статусу організму і, як і всі аутоімунні хвороби, він не може бути заразним за визначенням. Іноді він виявляється у всіх членів сім'ї по черзі — але через те, що зовнішнє середовище спровокувало прояв спадкової схильності.
8. Псоріаз можна контролювати
На жаль, сьогодні немає універсального способу лікування псоріазу, але в залежності від конкретної ситуації дерматолог може підібрати максимально адекватне лікування. Для початку, варто усунути фактори, що викликали його - наприклад, поміняти місце роботи, якщо це хімічне виробництво, для якого потрібний дозвіл на застосування Ростехнагляду. Терапія неможлива без корекції імунного статусу, а також допоміжних місцевих засобів: УФ-опромінення, фотосенсибілізації, фототерапії, препаратів на основі дьогтю та стероїдів, найчастіше дуже хороші результати дає лікування на бальнеологічних курортах.